Всяка събота през февруари – ден на отворените врати в Музикалния театър

На 10 февруари професионалната оперета в България навършва 105 години. По този повод Музикалният театър ще посвети целия месец февруари, както на нея, така и на мюзикъла. И ще издаде малко от тайните си като покани почитателите на музикалното-сценично изкуство зад кулисите на сцената.

Архив Музикален - Царицата на чардаша- 1931г._Иван Станев, Бони и момичета_1.jpg

Царицата на чардаша – постановка от 1931 година

Символ на 105-та годишнина е грамофонната плоча. В програмата на празничния месец, Държавен музикален и балетен център канят публиката да празнува с класически оперетни заглавия, мюзикъли за деца, два спектакъла на балет “Арабеск” и концерт, вдъхновен от любовта – Love Story.

А всяка събота от празничния месец ще бъде ден на отворените врати. Зрителите ще могат да се потопят в творческия процес на създаването на един оперетен спектакъл. Разходките ще започнат на 4 февруари и ще бъдат всяка събота през празничния месец – 4, 11, 18 и 25 февруари в часовете – 13:00 и 15:00, като групите са до запълване на бройката от 20 човека. Беседите ще бъдат с продължителност до 60 минути.

История:

На 10 февруари в кинотеатър „Одеон“ постоянна оперетна трупа, подбрана от Ангел Сладкаров, изнася оперетата „Маркиз Бонели“.

По-късно бащата на оперетата пише в мемоарите си: „Завесата на театър „Одеон“ се вдигна на 10 февруари 1918 година. Салонът беше препълнен с публика, жадна за сензация. Едни бяха дошли от любопитство, а други да освиркат самозваните артисти. Сърцата ни се свиваха от притеснение и страх. След увертюрата последваха бурни аплодисменти, които ни окуражиха…”

Ангел Сладкаров като Наполеон_в_Терезина- 1938г_1.jpg

Ангел Сладкаров като Наполеон в Терезина – 1938 год.

Обаятелен актьор, талантлив режисьор и личност с изключителни организаторски качества, Ангел Сладкаров (18 октомври 1892 – 16 януари 1977) е основополагаща фигура в историята на българския професионален оперетен театър.

По-малко позната, но не по-малко значима, е звукозаписната дейност, която той развива. През 20-те и 30-те години на XX век записва на грамофонни плочи с фирмата „Одеон” първите естрадни песни и оперетни арии на български език, които стават много популярни.

www.musictheatre.bg