Красивите и скъпи часовници вече и у нас се превърнаха в белег на изискан вкус и завидно благосъстояние. Не малко известни часовникарски фирми откриха свои представителства в София, но за сега сред тях не е Bovet- символ на съвършенство, изящество и най-висока класа. А си заслужава!

Днес, когато на практика всички марки могат да се сравняват една с друга, часовниците Bovet са по-различни. Те са от категорията на уникалните изделия с ярко подчертан индивидуален стил и са създавани от талантливи майстори от  близо 180 г. И още тогава първите часовници Bovet се озовават в дворците на крале и аристократи от Изтока, запознавайки ги с това европейско изкуство, по онова време доста екзотично за тях.  И доднес часовниците Bovet са живо олицетворение на пълната свобода за изява на нейните талантливи майстори-часовникари, художници, които полагат емайла, златари, които „вграждат”  времето в красиви и оригинални форми и багри. Изделията с релефни циферблати от емайл и миниатюрна живопис по седефената си основа се изработват с най-различни техники от най-скъпите благородни метали. Уникалните им механизми са елегантни и точни и за тяхното създаване понякога са необходими месеци.

Годишно Bovet не пуска на пазара повече от 2000 броя от  великолепните си бижута. Повечето модели съществуват само в ограничени серии, други – в един-единствен екземпляр. През 1822 г. тогава 24-годишният Едуард Бове от малко швейцарско градче пръв открива за часовниците си възможностите на огромния източен пазар  и строи собствена фабрика в китайската провинция Кантон. Само след няколко години в Китай Bovet се превръща в синоним на думата “часовник”, а швейцарското градче е обявено за главен производител на часовници за императорския двор в далечната страна. Джобните часовници Bovet са на почит сред заможните граждани не само в Европа, но и навсякъде по света и още от появата си печелят все нови и нови почитатели с уникалните си гравюри, създадени от най-добрите художници на ХІХ век. Престижната марка първа започва да произвежда прозрачни сапфирени задни капаци, през които се виждат механизмите. Стрелката, отмерваща секундите, необичайна за онази епоха, внася приятно оживление в циферблата. Всички тези качества на часовниците Bovet ги правят известни и търсени в Азия, Близкия Изток и дори Латинска Америка. Днес колекционери са готови на мига със затворени очи да заплатят шестцифрена сума за уникат отпреди век. И сега компанията продължава сериозно да присъства на източния пазар и има филиали в Япония и Хонгконг. Макар Bovet да произвежда малко часовници, от фирмата се стараят да ги направят по-достъпни. Към часовниците, правени по специални индивидуални поръчки, Bovet пуска две основни серии- бижутерийните шедьоври от серия Fleurier  и  изящните хронографи Sportster, както и часовниците от серия Triple Dates. Нито един часовник не се вписва в традиционните форми, а е плод на собствен стил, богата  фантазия и творческо вдъхновение – трите основни стълба, върху които се гради фирмената политика на Bovet. По поръчка са изработени над 300 красиви часовника от серията Fleurier и хронографите Sportster, в чийто циферблат са инкрустирани скъпоценни камъни. И ако за рождена година на фирмата се приема далечната 1840, когато Едуард Бове започва производството на фантастичните си изделия, за година на възраждането й се сочи 1997. Тогава швейцарският  юрист и бизнесмен Паскал Рафи я купува и поема ръководството на престижната марка. Той привлича едни от най-талантливите дизайнери, художници  и конструктори и престижната швейцарска марка се въздига от пепелта подобно на птицата Феник. Новият собственик ръководи фирмата, воден от убеждението, че “истинският ценител винаги ще предпочете художественото творение пред масовото часовникарско производство”. И  е напълно прав!